Nakładki ekranowe to częsty problem posiadaczy smartfonów z zainstalowanymi programami, które wykorzystują funkcję rysowania po ekranie tak jak Messenger, Wiadomości sms, Twitter itp.
Aplikacje bankowe ze względów bezpieczeństwa informują użytkownika o działających w tle aplikacjach, bowiem złośliwa nakładka ekranowa może sterować aplikacją, podrzucać i wykradać wszystko co się wpisze, w tym hasła.
Aby rozwiązać ten problem i uruchomić nowo zainstalowaną aplikację, należy tymczasowo wyłączyć nakładkę ekranową dla aplikacji, która powoduje problemy. Poniżej instrukcja jak to zrobić:
Uruchom w Androidzie aplikację „Ustawienia”. Opcje dotyczące nakładki ekranowej mogą być umieszczone w różnych miejscach w zależności od producenta, dlatego też najprościej skorzystać z wyszukiwarki, która znajduje się na samej górze ustawień. Dotknij pola wyszukiwania i wpisz „wyświetlanie”.
Po wpisaniu tej frazy powinna zostać znaleziona zakładka o nazwie „Wyświetlanie nad innymi aplikacjami”. Wybierz tę opcję z listy, co spowoduje wygenerowanie listy wszystkich aplikacji, które mają uprawnienia do nakładki ekranowej.
Znajdź na liście aplikacje wyświetlające nakładkę ekranową. Będą oznaczone napisem „Tak”, wyświetlanym pod nazwą aplikacji. W pierwszej kolejności sprawdź, czy na liście masz którąś z wyżej wymienionych, problematycznych pod tym względem aplikacji, np. Messenger itp.
Aby wyłączyć dla wybranej aplikacji opcję wyświetlania nakładki, wybierz ją na liście. W szczegółach programu znajdziemy przełącznik “Zezwól na wyświetlanie nad innymi aplikacjami”, który należy dezaktywować, tzn. przełączyć go do pozycji wyłączonej.
Teraz aplikacja bankowa powinna się uruchomić bez problemu.
W Internecie można znaleźć wiele artykułów opisujących ten problem, wystarczy w wyszukiwarce wpisać „Jak wyłączyć nakładkę ekranową” – zachęcamy do zapoznania się tematem.